Bir çoğumuz etrafımızdan duymuşuzdur “Sigorta poliçem olduğu halde hasarım karşılanmadı.” Bu ve benzeri şikayetlere düşmemek için yapılması gereken satın aldığınız ürünle alakalı acentenizden detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Bir sigorta poliçesi satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  • Teminat limitlerinin incelenmesi

Satın almış olduğunuz sigorta poliçesinde yer alan teminatları inceleyerek teminatların sigorta şirketinin verebileceği maksimum oranda olmasına dikkat edilmelidir.

  • Muafiyetlerin incelenmesi

Hemen hemen her şirketin hasar ödemesi anında uyguladığı muafiyet oranları vardır. Sigorta şirketi tarafından uygulanan muafiyetler poliçe veya teklif örneğinde yer almaktadır.

  • Eksik sigorta uygulaması

Teklif aşamasında sigorta şirketine vermiş olduğunuz bilgiler beyan kabul edilecektir. Sigortalı tarafından olduğundan az gösterilen bedeller, riskin gerçekleşmesi durumunda sigorta şirketi ödenmesi gereken hasarda kesinti uygulayacaktır.

  • Sigorta şirketini yanıltmadan doğru bilgilerin paylaşılması

Sigorta şirketine yapılan sigortalı-sigorta ettiren vergi ve tc numaraları, riziko adresleri gibi bilgilerin doğru verilmesi gerekmektedir.

  • Hasarın oluşmaması için gerekli önlemlerin alınmış olması

Tüm sigorta poliçelerinin temeli iyi niyet yasasına dayanmaktadır. Sigortalı riskin gerçekleşmemesi ya da gerçekleşmesi halinde en az hasarın oluşması için gerekli tüm önlemleri almış olması gerekmektedir. Sigorta şirketi tarafından kötü amaçlı kullanımın teşhis edilmesi halinde hasar ödemesi yapılmayacaktır.